• Facebook
 • Twitter
 • Lebriz
ART+yorum

NAR; TEKTİR, ama ÇOKTUR…

 

Kim bilir kaçıncıya sarılacağız aynı imgeye; ama Alarm-Art denilince bir nar, bu topluluğun en güzel çağrışımlarından biri sanki. Topluluğun enerjisi, her biri ayrı bir nitelik barındıran tanelerini gövdesiyle sarıp sarmalıyor ve her projede onu bir görsel şenliğe dönüştürüyor.

 

Herkes sanatta olduğu gibi bilimde de, politikada da; insanlığın tüm düşünüş ve iş yapış biçimlerinde aynı duruluk ve saydamlıkla birbirine tutunmanın yollarını arıyor; ancak nadiren başarıyor.

 

Bugünün, ifade biçimlerinin sonsuzca özgürleştiği sanat evreninde benzerlikleriyle değil, farklılıklarıyla ortaya çıkmayı başarabilen sanatçılar bu sergide artmanın geometrisini; yani bir noktadan sonsuz doğrunun geçebileceğini bir kez daha kanıtlamak için toplanmış gibiler.

 

Topluluk, Platform-A’da açtıkları “ART+yorum” isimli sergide de çaldıkları alarmın tekdüze bir ses değil, her sanatçının başka bir görsel enstrümanın olanaklarını getirdiği senfonik bir tutum; üretmeye, üretilenleri paylaşmaya, onları bütün insanlara, bütün dünyaya duyurmaya; birçok sanatçının eğitim yaşantılarını, entelektüel birikimlerini, estetik kaygılarını toplayıp harmanlamaya, her birinin duyulmasına imkan ve fırsat vermeye, bunlardan görsel bir uyum yaratmaya; her seferinde başka bir proje, bir kavram, bir güncel başlık etrafında zamanını, enerjisini, birikimini seferber etmeye, tüm bunları toplumun bütün kesimleriyle sanatsal bir paylaşıma odaklamaya yönelik bir davet olduğunu yineliyor.

 

Nitelikleriyle artmak, çeşitliliği ile çoğalmak kavramları Alarm-Art topluluğunun bireycileşmenin, yalnızlaşmanın, paylaşımsızlığın karşısına çıkardığı ve belki de en çok üzerinde durduğu kavramlar. Artmak, çoğalmak… Topluluk sanatçıları belki de en çok, bu yüz yüze iki ayna arasında dikilip, eserlerinin sonsuz bir uzamda, sonsuz bir zamanda çoğalıp gittiğini izlemeyi ve izletmeyi seviyorlar.

 

Alarm bir kez daha çaldığında görüşmek üzere.

 

Erhan LANPİR, Mayıs, 2016

 
 • Üretip tüketmek yerine üretip paylaşmayı seçtik. Paylaşırken tekrar üretmeyi, birey olarak özgürlüğümüzü, ben olmayı, ben olmanın sınırlarını koruyarak çoğalmayı tercih ettik.Sohbeti paylaşımlarla demleyip, enerjilerimizi projelerimizle birleştirdik. İstemdışı biraraya gelmiş olan sanat dostları, sanat için, kendisi için, başkaları için, kendiliğinden…

  Doğal, katıksız, en önemlisi çıkarsız biraraya gelen Eskişehir havasını solurken sohbetlerde birleşen, fırçasından emek damlayan dostlarla kendiliğinden gelişiveren bu oluşum zaten vardı. Biz sizlerle paylaşmak istedik.

  Eskişehir’de başlayan bu paylaşım, dinamizmi temsil eder. Durağanlığa karşı uzak mesafelerle birleşir ve hareket eder. İzmir, Adana, Edirne, İstanbul… Farklılıklarımızla paylaşımlarımız eyleme dönüşür. Nesnel ifadeden uzaklaşmadan zamansız, sınırsız, koşulsuz, sorgusuz ama paylaşımcı.

  “ALARM” harekete geçmektir. Hep uyanık olmak ve uyanık kalmaktır. Dünyanın kısırlaştırdığı duygulara karşı duyarsız kalmadan sanata sarılmaktır.

  Yarışmadan yan yana durabilmeyi başarmaktır. Dünyanın getirmiş olduğu sistem içerisinden bir çok şeyden soyutlanıp bunu gerçekleştirebilmek çok zordur. Biz bu zorlu süreçte paylaşımı seçerek “ALARM” dedik.

  Hakan ESMER - Şubat / 2016

  Ayhan Çetin

  Baki Bodur

  Berk Arıkan

  Derya Ülker

  Duygu Aydoğan

  Ekrem Şerif Egeli

  Erhan Lanpir

  Filiz Pelit

  Gafur Uzuner

  Hakan Esmer

  Mehmet Yıldırım

  Metin Kalkızoğlu

  Metin Kılıç

  Mevlüt Akar

  Mustafa Sönmez

  Nevres Akın

  Nurdan Likos

  Nurhilal Harsa

  Özgür Eryılmaz

  Pelin Özgöçen

  Raşit Altun

  Samed Arda Selim

  Selda Eren

  Serdar Leblebici

  Tamer Derican

  Turgut Akarsu

  Ümit Yiğit

Sergi Resimleri
AlarmArt Project

AlarmArt Project

Hakan Esmer - 2016 - TÜYB - 90x90 cm
AlarmArt Project

AlarmArt Project

Hakan Esmer - 2016 - TÜYB - 50x110 cm
AlarmArt Project

AlarmArt Project

Ayhan Çetin - Kırmızı - 2016 - TÜAB - 90x100 cm
AlarmArt Project

AlarmArt Project

Metin Kılıç - İsimsiz - 2016 - Bronz - 20h cm
AlarmArt Project

AlarmArt Project

Ahmet Avcı - İsimsiz - 2016 Ahşap - 26h cm
AlarmArt Project

AlarmArt Project

Metin Kılıç - İsimsiz - 2016 - Bronz - 28h cm
AlarmArt Project

AlarmArt Project

Metin Kılıç - İsimsiz - 2016 - Bronz - 38h cm
AlarmArt Project

AlarmArt Project

Ahmet Avcı - İsimsiz - 2016 - Ahşap - 40h cm
AlarmArt Project

AlarmArt Project

Metin Kılıç - Bronz - 55h cm
AlarmArt Project

AlarmArt Project

Pelin Özgöçen - Ayna Ayna - 2016 - TÜYB - 70x50 cm
AlarmArt Project

AlarmArt Project

Serdar Leblebici - Gizemli Lotus Serisi - 2015 - TÜYB - 60x80 cm
AlarmArt Project

AlarmArt Project

Zeynep Bingöl Çiftçi - Aklın Uykusu 3 - 2015 - TÜAB - 70x90 cm