• Facebook
 • Twitter
 • Lebriz
Lanpir - Nadireler Kabinesi

Platform A Sanat Galerisi, Eskişehirli sanatçı Lanpir'in "Nadireler Kabinesi" isimli kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. 27 Mayıs - 29 Haziran tarihleri arasında gezilebilecek sergiye tüm sanatseverleri bekliyoruz.

 
 • LANPİR, 1979 yılında doğdu. Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümünden mezun oldu. Kişisel ve pek çok karma sergilerinin yanında yurt içinde ve dışında çalıştay ve sempozyumlarda yer aldı. 2015, 2016 yıllarında Fransa Paris Louvre SNBA Carousel Salonu Türk Delegasyonu Salon Sergisi, 2015 Polonya’da Torun Müzesi, Okregowe Ala Turque sergisi gibi çok sayıda uluslararası sergiye de çalışmalarıyla katıldı. Çalışmaları özel ve resmi koleksiyonlarda yer bulmuştur.

  LANPİR, Alarm-Art adlı sanat topluluğunun da bir üyesi olarak, topluluğun sergi ve projelerinde rol almaktadır. Çalışmalarını Eskişehir’deki atölyesinde sürdürmektedir.

  Naturalia, artificalia, scientifica, mirabilia, bibliotheca.

  Rönesans’ın büyük kolesiyonlarının kategorileştiği Nadire Kabineleri müzeciliğin temelini oluşturur. İlk belirdikleri 14. Yüzyılda Fransa’da cabinet de curiocités, İtalya’da studiolo, Almanya’da wunderkammern ya da raritätenkabinett olarak anılır. Bizdeki karşılığını Halil Edhem nadire kabinesi olarak vermiştir.

  Kabinelerde bilgi kaynağı görmek ve sınıflandırmak değil, nadireler arasında kurulan gizemli ilişkilerdir (correspondance) Bu ilişkiler sayesinde inşa edilen dildir, anlatıdır. Her nadire bir semboldür, metafordur, alegoridir. Ve bu dil, nadirelerle baş başa zaman geçirerek, onları tefekkür edebilme, aralarındaki ilişkiyi okuyabilme ayrıcalığına ve gücüne sahip olanlara özeldir.[1]

  Nadiren bulunan, merak saikiyle toplanan ve sahip olana ayrıcalık, güç getiren “nadireler”, nesneye sahip olmanın güç ve ayrıcalığından nesnenin bilgisine sahip olmanın ayrıcalığına, giderek nesnenin bilgisinin saklı olduğu hikâyeyi anlatmanın gücüne evrildi.

  Sanat nesneleri bize içlerindeki gizil hikayeyi anlatır. Merakımızı çağıran da budur; hikayeyi dinleme ve onun evrenine dahil olma arzusu. Bir müzenin ya da galerinin fiziksel mekanında yeni bir mekan kurar resimler, heykeller, fotoğraflar. Üstelik anlatılan insanlığın şekil verdiği, yeniden tanımladığı, isim verdiği kültürel hafızayı oluşturan mirasın kadim hikayesidir.

  LANPİR’in lamekân, “nadireleri”, her biri yalın bir kaidenin üzerinde, meydana çıktığı tuvalin boyutunu zorluyor. Kendisini izleyeni hikayesine dahil edip, bizi çevreleyen sınırın dışına taşan, tüm zamanlara ait bir düşsel bir mekan kuruyor. Artık nadireler kabinesinin düşsel varlıklarıyla baş başasınız. Hikayeyi anlatma sırası sizde.

   

                                                                                       Canan CÜRGEN

                                                                                       Müze Bilimci

   

  [1] Ali Artun, Müze ve Modernlik, Tarih Sahneleri-Sanat Müzeleri 1 (İstanbul: İletişim Yayınları Sanat Hayat Dizisi, 2006)

Sergi Resimleri
Erhan Lanpir

Erhan Lanpir

Resistentiam - 73x92 cm - TÜAB
Erhan Lanpir

Erhan Lanpir

Praesidio - 80x60 cm - TÜAB
Erhan Lanpir

Erhan Lanpir

Pan - 73x92 cm - TÜAB
Erhan Lanpir

Erhan Lanpir

Venandi - 73x92 cm - TÜAB
Erhan Lanpir

Erhan Lanpir

Audax - 166x89 cm - TÜAB
Erhan Lanpir

Erhan Lanpir

Siplings - 166x89 cm - TÜAB
Erhan Lanpir

Erhan Lanpir

Praeceptorem - 150x70 cm - TÜAB
Erhan Lanpir

Erhan Lanpir

Cursor - 150x70 cm - TÜAB
Erhan Lanpir

Erhan Lanpir

Poeta - 150x70 cm - TÜAB
Erhan Lanpir

Erhan Lanpir

Pagan - 150x70 cm - TÜAB
Erhan Lanpir

Erhan Lanpir

Aries - 150x70 cm - TÜAB
Erhan Lanpir

Erhan Lanpir

Geyikli Gece - 150x70 cm - TÜAB