• Facebook
  • Twitter
  • Lebriz
Ömür Eke

ÖMÜR EKE

Denizli doğumlu olan ressam Ömür Eke, lise yıllarından beri sürdürdüğü resim çalışmalarına 1988-1992 yılları arasında Denizli Güzel Sanatlar Galerisi, A. Cevdet Şemsioğlu Atölyesi’nde, Şemsioğlu ve Ressam Celal Günaydın’dan ders alarak devam etti. 1990 yılında ilk kişisel sergisini aynı galeride açtı. 1998-2001 yılları arasında kendi açmış olduğu Eke Sanat Galerisi’ni çalıştırdı. 2002 yılında Atölye Mavi adında, iki ressam arkadaşı ile birlikte açtıkları ortak atölyelerinde çalışmalarını devam ettirdi. Kent ve sanat adına yeni oluşumlar ve projeler ürettikleri atölye çalışmalarını atölyelerine farklı alanlarda katılımları artırarak 2015 yılına kadar sürdürdü. Daha sonra Denizli’de ve Fethiye-Göcek’de kendi atölyesini kuran sanatçı, çalışmalarını her iki özel atölyelerinde sürdürmektedir.

Yurt içi ve yurt dışı (Paris-Anadolu Kültür Merkezi (kişisel) olmak üzere 22 kişisel, 35 karma sergisi, yurt içi ve yurt dışı olmak üzere bazı özel koleksiyonlarda da resimleri bulunmaktadır. Sanatçı Eke, resimlerinde daha çok modern kadını, kent yaşamını, sosyal hayattaki konumunu, kadının popüler kültürün aynılaştırdığı kadar, yalnızlaştırdığı; kah üzgün, kah neşeli, görünüşte halinden memnun hallerini anlatmaya çalışıyor. Figüratif renkçi, anlatımcı, dışa vurumcu tavrı, expresif tarzıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Sanatçı Eke, 20 yıl boyunca yerel bir gazete olan Deha 20 Gazetesinde sanat ve hayata dair köşe yazıları, ayrıca bazı kültürel yayın yapan aylık dergilerde (Kent Sanat, Delikli Çınar) makaleleri, online gazete olan Denizli haber.com’da yine köşe yazıları bulunmaktadır. Uzun yıllar özel bir kuruma ait olan aylık “Bukle“ adlı Kültür Sanat Dergisi’nde hem editörlük yapmış, ayrıca köşe yazılarını sürdürmüştür. En son Ankara’da yayınlanan aylık sanat dergisi “Sanatım” adlı dergide sanat ve sanatçılara dair makaleleri devam etmektedir. Denizli beşlisi, ‘‘Yola Devam’’ ve yine Denizli’li yazarlardan oluşan ‘‘Bizden Anılar’’ adlı iki kitabı ve kendine ait kitabı “Mavi Kalem” bulunmaktadır. Resim çalışmalarına devam eden Eke‘nin yurt içi, yurt dışı bir çok koleksiyonerde eserleri bulunmaktadır. Son olarak Ankara’da Armoni Sanat Galerisi’nde, 24 Mayıs’ta açılacak olan sergisine hazırlanmaktadır.

Ressam Ömür Eke, 2006 yılında Denizli Belediyesi tarafından sanatçı alanında verilen “Yılın Altın Kadını“ ödülünü almıştır. 
Ömür Eke

Ömür Eke

Balo Güzelleri - 40x30 cm - TÜYB
Ömür Eke

Ömür Eke

Davet - 40x40 cm - TÜYB
Ömür Eke

Ömür Eke

Kırmızılı Kadın - 80x60 cm - TÜYB
Ömür Eke

Ömür Eke

Düğün Sofrası - 35x45 cm - TÜYB
Ömür Eke

Ömür Eke

All That Jazz - 50x50 cm - TÜYB
Ömür Eke

Ömür Eke

Mavi Umut - 100x80 cm - TÜYB
Ömür Eke

Ömür Eke

Yurttan Sesler Korosu - 35x50 cm - TÜYB
Ömür Eke

Ömür Eke

Vals - 50x40 cm - TÜYB
Ömür Eke

Ömür Eke

İlk Dans - 50x35 cm - TÜYB
Ömür Eke

Ömür Eke

Flamenko - 50x40 cm - TÜYB
Ömür Eke

Ömür Eke

Caz - 50x40 cm - TÜYB
Ömür Eke

Ömür Eke

Barda Flört - 60x50 cm - TÜYB